Skip navigation
New interactive curriculum plans and website

Oak National Academy Logo

Lesson overview:Compare the cost of two items using the unitary method

  • In this lesson, we will compare the cost of two items using the unitary method. We will learn how to reduce ratios to 1:n using a double number line.
  • In this lesson, we will compare the cost of two items using the unitary method. We will learn how to reduce ratios to 1:n using a double number line.